Image for Amana PTH154G35AXXXCB 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth154g35axxxcb
Amana PTH154G35AXXXCB 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: CB ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154G35AXXXCB is a product from 2018.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154G35AXXXCB is a 2018 Standard Heat Pump PTHP model providing 15,000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 20A amperage requirement, this unit features a 3.5 kW (230/208V) heater. Part of the G design series, this standard model includes digital controls. The CB version with heat pump heating system offers efficient temperature management for commercial or residential applications.