Image for Amana PTH154G25AXXXCB 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key G, model pth154g25axxxcb
Amana PTH154G25AXXXCB 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: CB ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154G25AXXXCB is a product from 2019.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154G25AXXXCB is a 2019 Standard Heat Pump PTHP model offering 15,000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 15A amperage requirement, this unit features a 2.5 kW heater. Part of the G design series, this standard model includes digital controls. The CB version with heat pump heating system delivers efficient temperature management for commercial or residential applications.