Image for Amana PTH154E25AXXXAA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key E, model pth154e25axxxaa
Amana PTH154E25AXXXAA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: AA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154E25AXXXAA is a product from 2010.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154E25AXXXAA is a 2010 Standard Heat Pump PTHP model offering 15,000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 15A amperage requirement, this unit features a 2.5 kW heater. Part of the E design series, this standard model includes digital controls. The AA version with heat pump heating system delivers reliable temperature regulation for various installation settings.