Image for Amana PTH094G35AXXXGA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth094g35axxxga
Amana PTH094G35AXXXGA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: GA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G35AXXXGA is a product from 2020.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G35AXXXGA is a 2020 Standard Heat Pump PTHP with 9,000 BTU cooling capacity. This G-series standard model operates on 265V with a 3.5 kW heater and requires 20A power. Featuring digital controls and version GA specifications, this heat pump unit provides efficient climate control with higher voltage operation.