Image for Amana PTH094G25QXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key G, model pth094g25qxxxca
Amana PTH094G25QXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: CA ,
  • Quiet STC 31 Chassis
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G25QXXXCA is a product from 2016.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G25QXXXCA is a 2016 Standard Heat Pump PTHP from the G design series with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 2.5 kW heater, this unit features a Quiet STC 31 Chassis for reduced noise operation. With digital controls and running on 15A, this CA version utilizes heat pump technology for efficient heating and cooling performance.