Image for Amana PTH074K25AXXX 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key K, model pth074k25axxx
Amana PTH074K25AXXX 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: Base Version ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH074K25AXXX is a product of a previous generation.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH074K25AXXX is a Standard Heat Pump PTHP from the K-series with 7000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with 15A amperage, it features a 2.5 kW heat pump heating system. This Base Version standard model comes with digital controls for precise temperature management.