Image for Amana PTC094A35BA 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key A, model ptc094a35ba
Amana PTC094A35BA 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 20A ,
  • Power Vent
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC094A35BA is a product from 1996.
Please check the recommended replacements below.
Details:
From 1996, the PTC094A35BA is a Standard Cooler PTAC with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with 20A amperage, this A design series model features a 3.5 kW electric heater (230/208V). It includes a power vent feature for enhanced air circulation and comes with a traditional knob interface for straightforward operation.