Image for Amana PTC074B35AM 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key B, model ptc074b35am
Amana PTC074B35AM 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Standard Unit ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC074B35AM is a product from 2008.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC074B35AM is a 2008 Standard Cooler PTAC with 7000 BTU cooling capacity. Operating on 265V, this B series unit features a 3.5 kW electric heater (230/208V) and requires 20A electrical service. This standard model includes knob/digital controls and is designated as a Standard Unit. Designed for smaller spaces, this PTAC provides reliable cooling and electric heat.