Amana HEH074H35AXXXCA 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: CA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
HEH074H35AXXXCA is a product from 2018.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The HEH074H35AXXXCA is a 2018 High-Efficiency Heat Pump from the H design series. With 7,000 BTU cooling capacity and operating on 265V, this CA version features a 3.5 kW heater and requires a 20A circuit. This standard model comes with digital controls and utilizes heat pump technology for superior energy efficiency.