Image for Amana PTH154G35AXXXGA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth154g35axxxga
Amana PTH154G35AXXXGA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: GA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154G35AXXXGA is a product from 2020.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154G35AXXXGA is a 2020 Standard Heat Pump PTHP with 15000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 20A rating, this G design series unit includes a 3.5 kW supplemental heater. This GA version features digital controls and efficient heat pump technology, providing energy-saving heating and cooling performance for year-round comfort.