Image for Amana PTH154B35AM 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key B, model pth154b35am
Amana PTH154B35AM 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Standard Unit ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154B35AM is a product from 2017.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154B35AM is a 2071 Standard Heat Pump PTHP from the B design series. This standard model provides 15,000 BTU of cooling capacity and operates on 265V with a 20A amperage requirement. It features a 3.5 kW heat pump (230/208V) and comes with both knob and digital control options. This standard unit PTHP delivers powerful heating and cooling functionality for larger areas.