Image for Amana PTH154A35AA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key A, model pth154a35aa
Amana PTH154A35AA 15000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 20A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH154A35AA is a product from 1997.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH154A35AA is a 1997 Standard Heat Pump PTHP from the A design series. This standard model offers 15,000 BTU of cooling capacity and operates on 265V with a 20A amperage requirement. It features a 3.5 kW heat pump (230/208V) and comes with a classic knob control interface. This PTHP unit provides powerful heating and cooling functionality for larger areas.