Image for Amana PTH124J35AXXX 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key J, model pth124j35axxx
Amana PTH124J35AXXX 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Base Version ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH124J35AXXX is a product of a previous generation.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH124J35AXXX is a Standard Heat Pump PTHP model providing 12,000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 20A amperage requirement, this unit features a 3.5 kW (230/208V) heater. Part of the J design series, this standard model includes digital controls and represents the base version of the product line. The heat pump heating system delivers reliable temperature management for commercial or residential applications.