Image for Amana PTH124A35AA 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key A, model pth124a35aa
Amana PTH124A35AA 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 20A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH124A35AA is a product from 1998.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH124A35AA is a 1998 Standard Heat Pump PTHP with 12,000 BTU cooling capacity. This A-series unit operates on 265V with 20A power requirements and includes a 3.5 kW (230/208V) heat pump heater. As a standard model, it features a traditional knob control interface for simple and reliable operation.