Image for Amana PTH124A25AA 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key A, model pth124a25aa
Amana PTH124A25AA 12000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 15A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH124A25AA is a product from 1996.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH124A25AA is a 1996 Standard Heat Pump PTHP with 12,000 BTU cooling capacity. This A-series unit operates on 265V with 15A power requirements and includes a 2.5 kW heat pump heater. As a standard model, it features a traditional knob control interface for simple and intuitive operation.