Image for Amana PTH094J35AXXX 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key J, model pth094j35axxx
Amana PTH094J35AXXX 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Base Version ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094J35AXXX is a product of a previous generation.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094J35AXXX is a Standard Heat Pump PTHP from the J design series with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 3.5 kW heater (230/208V), this standard model features digital controls for precise temperature adjustment. Running on 20A, this base version unit utilizes heat pump technology for efficient climate control.