Image for Amana PTH094G35VXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth094g35vxxxca
Amana PTH094G35VXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: CA ,
  • Power Vent
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G35VXXXCA is a product from 2018.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G35VXXXCA is a 2018 Standard Heat Pump PTHP from the G design series with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 3.5 kW heater (230/208V), this unit features power vent technology and digital controls. Running on 20A with the CA version designation, it utilizes heat pump technology for efficient heating and cooling performance.