Image for Amana PTH094G35QRXXAA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth094g35qrxxaa
Amana PTH094G35QRXXAA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AA ,
  • Quiet STC 31 Chassis ,
  • RF Antenna
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G35QRXXAA is a product from 2014.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G35QRXXAA is a 2014 Standard Heat Pump PTHP from the G design series with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 3.5 kW heater (230/208V), this unit features a Quiet STC 31 Chassis and RF Antenna. With digital controls and running on 20A, this AA version utilizes heat pump technology for efficient climate control.