Image for Amana PTH094G35AXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth094g35axxxca
Amana PTH094G35AXXXCA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: CA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G35AXXXCA is a product from 2015.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G35AXXXCA is a 2015 Standard Heat Pump PTHP, offering 9000 BTU of cooling capacity. It operates on 265V and is part of the G design series. Equipped with a 3.5 kW (230/208V) Heat Pump, it requires 20A and uses Digital controls. This is a Standard Model. The unit version is CA.