Image for Amana PTH094G35AXXXAB 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth094g35axxxab
Amana PTH094G35AXXXAB 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AB ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094G35AXXXAB is a product from 2014.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094G35AXXXAB is a 2014 Standard Heat Pump PTHP with 9,000 BTU cooling capacity. This G-series standard model operates on 265V with a 3.5 kW heater and requires 20A power. Featuring digital controls and version AB specifications, this heat pump unit provides efficient climate control with higher voltage operation.