Image for Amana PTH094E35AXXX 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key E, model pth094e35axxx
Amana PTH094E35AXXX 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Base Version ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094E35AXXX is a product from 2011.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094E35AXXX is a 2011 Standard Heat Pump PTHP from the E design series with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with a 3.5 kW heater (230/208V), this standard model features digital controls for precise temperature adjustment. Running on 20A, this base version unit utilizes heat pump technology for efficient heating and cooling performance.