Image for Amana PTH094D25ARDA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key D, model pth094d25arda
Amana PTH094D25ARDA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Standard Model ,
  • Added Drain Valve (PTC) ,
  • Condensate Disposal Pump
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094D25ARDA is a product from 2009.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094D25ARDA is a 2009 Standard Heat Pump PTHP with 9,000 BTU cooling capacity. This D-series model operates on 265V with a 2.5 kW heater and requires 15A power. It features digital controls and includes an added drain valve (PTC) and condensate disposal pump for improved moisture management. This heat pump operates on higher voltage for specific applications.