Image for Amana PTH094B35AM 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key B, model pth094b35am
Amana PTH094B35AM 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Standard Unit ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094B35AM is a product from 2060.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094B35AM is a 2060 Standard Heat Pump PTHP unit with 9000 BTU cooling capacity. This B design series standard unit operates on 265V with 20A amperage and features a 3.5 kW (230/208V) heat pump system. Equipped with knob/digital controls, this model provides efficient heating and cooling in a single system.