Image for Amana PTH094B25CMBP 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key B, model pth094b25cmbp
Amana PTH094B25CMBP 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: M61S Control ,
  • Seacoast Model ,
  • STC ,
  • Power Vent
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094B25CMBP is a product from 2071.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094B25CMBP is a 2071 Standard Heat Pump PTHP unit with 9000 BTU cooling capacity. This B design series model operates on 265V with 15A amperage and features a 2.5 kW heat pump system. Enhanced as a Seacoast Model with STC technology, Power Vent functionality, and M61S Control version, this unit includes knob/digital controls for optimal performance in coastal environments.