Image for Amana PTH094A35AB 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key A, model pth094a35ab
Amana PTH094A35AB 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 20A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094A35AB is a product from 1998.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094A35AB is a 1998 Standard Heat Pump PTHP unit with 9000 BTU cooling capacity. This A design series model operates on 265V with 20A amperage and features a 3.5 kW (230/208V) heat pump system. Equipped with knob controls, this standard model provides efficient year-round climate control with both heating and cooling capabilities.