Image for Amana PTH094A25AA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A, design key A, model pth094a25aa
Amana PTH094A25AA 9000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 15A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 15A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH094A25AA is a product from 1997.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH094A25AA is a 1997 Standard Heat Pump PTHP with 9000 BTU cooling capacity. This A-series unit operates on 265V with a 15A rating and includes a 2.5 kW heat pump system. As a standard model featuring traditional knob controls, this classic unit provides reliable heating and cooling for basic applications.