Image for Amana PTH074G35AXXXAA 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key G, model pth074g35axxxaa
Amana PTH074G35AXXXAA 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH074G35AXXXAA is a product from 2014.
Please check the recommended replacements below.
Details:
Introduced in 2014, the PTH074G35AXXXAA is a Standard Heat Pump PTHP with 7000 BTU cooling capacity. This G-series unit operates on 265V with 20A amperage and includes a 3.5 kW heat pump heating system. The AA version comes with digital controls for convenient temperature adjustment.