Image for Amana PTH074E35AXXXAB 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A, design key E, model pth074e35axxxab
Amana PTH074E35AXXXAB 7000 BTU PTAC Unit - Heat Pump, 265V, 20A
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Heat Pump ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AB ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTH074E35AXXXAB is a product from 2011.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTH074E35AXXXAB is a 2011 Standard Heat Pump PTHP from the E-series with 7000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with 20A amperage, it features a 3.5 kW heat pump heating system. This AB version standard model comes with digital controls for precise temperature management.