Image for Amana PTC154J35AXXX 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key J, model ptc154j35axxx
Amana PTC154J35AXXX 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Base Version ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC154J35AXXX is a product of a previous generation.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC154J35AXXX Standard Cooler PTAC delivers 15000 BTU cooling capacity operating on 265V. This J design series unit features 3.5 kW (230/208V) electric heat with 20A amperage. The base version includes digital controls and is designed as a standard model.