Image for Amana PTC154G35AXXXGA 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key G, model ptc154g35axxxga
Amana PTC154G35AXXXGA 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: GA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC154G35AXXXGA is a product from 2021.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC154G35AXXXGA is a 2021 Standard Cooler PTAC with 15000 BTU cooling capacity and 265V rated voltage. This G design series unit features 3.5 kW (230/208V) electric heat with 20A amperage. The GA version includes digital controls and is configured as a standard model.