Image for Amana PTC154G25AXXXAA 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A, design key G, model ptc154g25axxxaa
Amana PTC154G25AXXXAA 15000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 15000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: AA ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC154G25AXXXAA is a product from 2015.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC154G25AXXXAA is a 2015 Standard Cooler PTAC featuring 15000 BTU cooling capacity and 265V rated voltage. This G design series unit includes 2.5 kW electric heat with 15A amperage. The AA version comes with digital controls and is configured as a standard model.