Image for Amana PTC124G35RXXXBA 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key G, model ptc124g35rxxxba
Amana PTC124G35RXXXBA 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: BA ,
  • RF Antenna
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC124G35RXXXBA is a product from 2015.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC124G35RXXXBA is a 2015 Standard Cooler PTAC with 12,000 BTU cooling capacity operating on 265V. This G-series BA version features a 3.5 kW electric heater (230/208V), digital controls, and requires a 20A circuit. Enhanced with an RF antenna for wireless connectivity, this unit offers advanced control capabilities for modern building management systems.