Image for Amana PTC124G25VXXXBA 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A, design key G, model ptc124g25vxxxba
Amana PTC124G25VXXXBA 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 15A ,
  • Version: BA ,
  • Power Vent
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC124G25VXXXBA is a product from 2017.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC124G25VXXXBA is a 2017 Standard Cooler PTAC with 12,000 BTU cooling capacity operating on 265V. This G-series BA version features a 2.5 kW electric heater, digital controls, and requires a 15A circuit. Enhanced with a power vent system for improved air circulation, this unit offers efficient climate control with better ventilation capabilities.