Image for Amana PTC124E35AXXXAC 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key E, model ptc124e35axxxac
Amana PTC124E35AXXXAC 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AC ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC124E35AXXXAC is a product from 2012.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC124E35AXXXAC is a 2012 Standard Cooler PTAC with 12,000 BTU cooling capacity operating on 265V. This E-series AC version features a 3.5 kW electric heater (230/208V), digital controls, and requires a 20A circuit. As a standard model, it provides reliable temperature management for various commercial applications using E-series technology.