Image for Amana PTC094B35AM 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key B, model ptc094b35am
Amana PTC094B35AM 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: Standard Unit ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC094B35AM is a product from 2060.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC094B35AM is a 2060 Standard Cooler PTAC from the B design series offering 9000 BTU cooling capacity at 265V. This standard model includes a 3.5 kW electric heater and is classified as a Standard Unit version. With knob/digital controls and requiring a 20A electrical connection, this unit provides reliable climate control performance.