Image for Amana PTC094B35AG 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key B, model ptc094b35ag
Amana PTC094B35AG 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC094B35AG is a product from 2005.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC094B35AG is a 2005 Standard Cooler PTAC with 9000 BTU cooling capacity operating at 265V. Part of the B design series, this standard model features a 3.5 kW electric heater and requires a 20A electrical connection. It offers knob/digital controls for convenient temperature management with electric heat functionality.