Image for Amana PTC094A35AA 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key A, model ptc094a35aa
Amana PTC094A35AA 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 20A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC094A35AA is a product from 1996.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC094A35AA from 1996 is a Standard Cooler PTAC with 9000 BTU cooling capacity. This A design series model operates on 265V with 20A amperage and includes a 3.5 kW electric heater (230/208V). The standard model features a traditional knob interface for simple temperature control and operation.