Image for Amana PTC094A25AC 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A, design key A, model ptc094a25ac
Amana PTC094A25AC 9000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 15A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 9000 BTU ,
  • 265V ,
  • 2.5 kW ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob ,
  • Amperage: 15A ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC094A25AC is a product from 2001.
Please check the recommended replacements below.
Details:
Introduced in 2001, the PTC094A25AC is a Standard Cooler PTAC with 9000 BTU cooling capacity. Operating on 265V with 15A amperage, this A design series model features a 2.5 kW electric heater. The standard unit comes with a traditional knob interface for straightforward temperature adjustment and operation.