Image for Amana PTC074G35CXXXBA 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key G, model ptc074g35cxxxba
Amana PTC074G35CXXXBA 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: BA ,
  • Corrosion Protection (Seacoast)
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC074G35CXXXBA is a product from 2019.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC074G35CXXXBA is a 2019 Standard Cooler PTAC from the G design series offering 7000 BTU cooling capacity at 265V. This model features a 3.5 kW electric heater with digital controls and is specifically designed with Corrosion Protection for seacoast environments. Designated as version BA, it requires a 20A electrical connection for optimal performance.