Image for Amana PTC074E35AXXXAB 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key E, model ptc074e35axxxab
Amana PTC074E35AXXXAB 7000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
  • 7000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Version: AB ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
PTC074E35AXXXAB is a product from 2011.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The PTC074E35AXXXAB is a 2011 Standard Cooler PTAC with 7000 BTU cooling capacity. Operating on 265V, this E series unit features a 3.5 kW electric heater (230/208V) and requires 20A electrical service. This standard model includes digital controls and version AB designation. Designed for smaller spaces, this PTAC provides reliable cooling and electric heat for commercial use.