Image for Amana DRY124B35CMAB 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A, design key B, model dry124b35cmab
Amana DRY124B35CMAB 12000 BTU PTAC Unit - Electric Heat, 265V, 20A
Product Info:
  • Manufacturer: Amana
  • 12000 BTU ,
  • 265V ,
  • 3.5 kW (230/208V) ,
  • Electric Heat ,
  • Controls: Knob/Digital ,
  • Amperage: 20A ,
  • Seacoast Model ,
  • STC ,
  • Standard Model
PRODUCT IS DISCONTINUED
DRY124B35CMAB is a product from 2009.
Please check the recommended replacements below.
Details:
The DRY124B35CMAB is a 2009 Dehumid Cooler PTAC from the B design series. This seacoast model offers 12,000 BTU of cooling capacity and operates on 265V with a 20A amperage requirement. It includes a 3.5 kW electric heater (230/208V) and features both knob and digital control options. This PTAC unit provides STC functionality and is specifically designed with corrosion protection for coastal environments.